
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 nF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 4468
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.02941 | $0.29410 |
| 50 | $0.02747 | $1.37350 |
| 100 | $0.02565 | $2.56500 |
| 500 | $0.01881 | $9.40500 |
| 1000 | $0.01624 | $16.24000 |
| 3000 | $0.01409 | $42.27000 |
| 5000 | $0.01222 | $61.10000 |
| 10000 | $0.01060 | $106.00000 |
